Anasayfam Yap|Sık Kullanılanlara Ekle
 

 
AR-GE » etwinning Nedir? » eTwinning Nedir?

eTwinning Nedir?

 

 

eTwinning Nedir?

 

     eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin (ICT) kullanımı yoluyla Avrupa’da okul işbirliğini desteyken Hayatboyu Öğrenme kapsamında Comenius Programı içerisinde yer almaktadır. Okulların ortaklık kurmalarını ve müfredat dahilinde herhangi bir alanda ortak projeler başlatmalarını kolaylaştırmak için destek, fikir ve araç sağlar.
     eTwinning okullara Merkezi Destek Hizmeti (CSS) üzerinden Avrupa düzeyinde ve Ulusal Destek Hizmetleri (NSS) üzerinden Ulusal düzeyde yardımcı olur.
     Merkezi Destek Hizmeti Avrupa eTwinning portalını sağlar, öğretmenler için bir danışmanlık sunar, eTwinning hakkında pedagojik ve bilgi materyali yayınlar ve periyodik olarak Avrupalı öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik grup çalışmalarını organize eder.
     Ulusal Destek Hizmetleri (NSS) eTwinning’i ulusal düzeyde destekleyen, eğitim bakanlıklarınca atanan kuruluşlardır. Öğretmenler için spesifik eğitim seansları organize ederler ve eTwinning yaklaşımlarının yerel okulların özel ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlarlar.
     e-Twinning’den okullar (genel, mesleki ve teknik eğitim sağlayan kurumlar – okul öncesi eğitimden ilköğretim birinci kademe, ikinci kademe ve ortaöğretim okullarına kadar), herhangi bir branştaki öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler ve diğer okul personelleri yararlanabilir.
     eTwinning portalı üzerinden tüm okul eğitimi öğretmenleri, müdürler, kütüphaneci ve diğer okul personeli başvurabilir.

 

AMAÇ:

 

1. Ulusal ve bölgesel düzeyde eKardeşOkulu yaygınlaştırmak

 

2. Katılımcı okullara teknik ve pedegojik desteği yaygınlaştırmak

 

3. Avrupa eKardeşOkul portalına okul ve ortaklık kayıtlarını takip etmek

 

4. eKardeşOkul projelerinin kalitesini takip etmek ve yaygınlaştırmak

 

5. eKardeşOkul ile ortaya çıkan iyi uygulamaları belirleyip yaygınlaştırmak

 

6. BT'nin pedagojik ve işbirliği amaçlı kullanımı amaçlı Öğretmen eğitimini yaygınlaştırmak

 

7. Merkezi Destek Servisi ve diğer Ulusal Destek Servisleriyle birlikte çalışmak

 

8. Avrupa eKardeşOkul portalına katılmak

 

9. Dokumanları tercüme etmek, düzenlemek ve yerelleştirmek

 

10. Avrupa Komisyonuna ve Merkezi Destek Servisine veri sağlamak

 

11. Değerlendirme sürecinde yer almak

 

12. Taşra ve Okul idaresi ile ilişki kurmak

 

 

 

NASIL E-TWINNING PORTALINDA YER ALIRIM?

 

*Öncelikle http://etwinning.meb.gov.tr/ adresine giriş yapılır.

 

*Bu web sitesinde yer alan  kayıt ol butonunu tıklayarak üye olursun.

 

*üye olduktan sonra  linkini tıklayarak portala giriş yaparsın.

 

*ŞİFRE ve KULLANICI ADI nızı sisteme girdikten sonra

 

e-twinning desktopa ulaşırsınız.

 

Bu sizin projelerini yürüttüğünüz,ortak aradığınız ve projelere ortaklıkta sizlere imkanlar sunan bir kişisel alandır.

 

Bu alanda

 

PARTNER FINDING linkine tıklayarak projelerini oluşturmada size FOUNDER olarak yardımcı olacak kişi ve kuruluşu ile irtibata geçersiniz.

 

Bu link te kendi projenizi anlatan birkaç cümle ve e-mail adresini kullanarak mesajınızı istediğiniz sıklıkta yayınlarsınız.

 

Ve sizde, orda bırakılan mesajlara bakarak bir çok projeye ortak olabilirsiniz.

 

Mümkün olduğu kadar CONTACT kişilerinizi çoğaltmanız,projenizin ilerleyişi açısından çok önemlidir.

 

Mesajınız yayınlandıktan sonra size hem e-mail yoluyla,hemde e-twinning ‘de yer alan MESAJ bölümüne projenizle ilgilediklerini ifade eden mesajlar alırsınız.

 

Kurduğunuz kontaktlardan herhangi birini FOUNDER seçerek projenizi e-twinning de yer alması için bir adım atmış olursunuz.projenizi MY PROJECTS linkini tıklayarak projenizin ana hatlarını orda oluşturursunuz.Founder olarak seçtğiniz kişi,siz projenizi oluşturduktan sonra bir onaylaması için bir maıl alır.O kişi kendi desktopuna girdiğinde ACCEPT ve REJECT olmak üzere iki seçenekle karşılaşır.Eğer kabul ederse,projeniz bir diğer adıma geçer.Ve NSS onayı beklenir.yaklaşık 4-5 gün sonra onaylanırsa,size onaylandığını belirten bir maıl gelir.Ve bundan sonraki aşamada projenizi TWINSPACE bölümünde yayınlamaya başlarsınız ayrıca TWINBLOG ‘kullanarak bir günlük oluşturabilirisiniz.

 

Twınspace bir web sitesi gibi size sunulmuş bir alandır.bu alanda projenizi dahada renklendirebilirsiniz.

 

Videolar,şarkılar,resimler,slaytlar her türlü dökümanı burada paylaşabilirsiniz.

 

Siz yönetici öğretmen olduğunuz için,projenize dahil olacak kişilerin yönetici mi üyemi olacaklarına siz karar verirsiniz.

 

Yönetici öğretmenler twinspace sayfasında her türlü değişiklik yapma hakkına sahiptir.

 

Bu değişiklikleri yaparken blog eklemelerinde bulunup,siledebilirler.

 

Ve twınspace de bulunan MANAGEMENT linkini kullanarak space bölümüne forum,blog,images,wiki gibi link eklemelerinde bulunabilirsiniz.

 

Ayrıca ana sayfayada taşıyacağınız linkler le yıllık çalışma programları,ülkeler için dosyalar,okul ve öğrenci resimleri,kasaba,şehir veya ülke resimleri için resim galerileri oluşturabilirsiniz.ve üyeleriniz buralara girerek kendi dosyalarını eklerler.

 

Mümkün olduğu kadar daha az üyeye yöneticilik hakkı verin,eğer her üyeye yöneticilik hakkı verirseniz,sayfalarınız daha karmaşık hale geliyor.ve projenizin amacı farklı yerlere kayabiliyor.

 

*Kendinize kontak kuracağınız kişiler ararken,herhangi bir kontağınızın profiline girerek,

 

Onun sahip olduğu kontaklara ulaşarak ,daha kısa yoldan fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

 

bu linke tıklayarak o kişiyi sizle kontak kurmaya davet edersiniz.

 

 

Avrupa Kalite Etiketi

eTwinning proje çalışmalarında üstün başarı gösteren Avrupa'daki okulları ödüllendirir.  
eTwinning okullara gelişmiş destek sistemler ve çeşitli çevrimiçi araçlar sunan işbirlikçi projelere katılma fırsatı sağlamasının yanı sıra aktif olarak meslekî gelişim imkânı sunar ve kaliteli çalışmaların takdir almalarını sağlar.
 

  Her ülkenin Ulusal Destek Servisi (NSS) gerekli kiterlere uydukları tespit edilen okulları değerlendirir ve bunlara Ulusal Kalite Etiketi takdim eder. Bir proje içinde kendi NSS'leri tarafından en az iki okula Ulusal Kalite Etiketi takdim edildikten sonra bu okullara merkezi Brüksel'de bulunan Merkezî Destek Servisi (CSS) tarafından Avrupa Kalite Etiketi verilir.
 

Bu eşsiz etiket ödülü öğretmen, öğrenci ve okul çalışmalarının Avrupa'nin en üst düzeyinde takdir aldıklarını belirtir. eTwinning faaliyetleri dahilinde nelerin mümkün olduğunu gösteren bu öğretmen ve projeler diğer adaylar için örnek olurlar.

 

İlmizden Avrupa Kalite Etiketini Almaya Hak Kazanan Okullar:

 

Okullar ve Koordinatör Öğretmenlerimiz

 

Proje Adı

Merkez Toki İlköğretim Okulu-Nevin KARATAŞ

 

Electronic Music Teacher

 

 

NSS ve CSS Nedir? 

     Merkezi Destek Hizmeti Avrupa eTwinning portalını sağlar, öğretmenler için bir danışmanlık sunar, eTwinning hakkında pedagojik ve bilgi materyali yayınlar ve periyodik olarak Avrupalı öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik grup çalışmalarını organize eder. Ayrıca ortaklaşa uygulama ve eTwinning’e Avrupa düzeyinde koordineli bir yaklaşımı temin etmek üzere Ulusal Destek Hizmetleri ile yakın işbirliği içinde çalışır. Avrupa eTwinning portalı öğretmenlerin kayıt olduğu, ortak bulduğu ve bu ortaklarla birlikte çalıştığı işbirliği araçları ve hizmetleri sunan tamamen çok dilde hazırlanmış bir web sitesidir. Ulusal Destek Hizmetleri (NSS) eTwinning’i ulusal düzeyde destekleyen, eğitim bakanlıklarınca atanan kuruluşlardır. Öğretmenler için spesifik eğitim seansları organize ederler ve eTwinning yaklaşımlarının yerel okulların özel ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlarlar. 

KİMLER FAYDALANABİLİR? 

eTwinning’den okullar (genel, mesleki ve teknik eğitim sağlayan kurumlar – okul öncesi eğitim, ilköğretim birinci ve ikinci kademeler ve ortaöğretim okulları) herhangi bir branştaki öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler ve diğer okul personelleri yararlanabilir. 

NE YAPILMALI?

Proje ortağı arayan bir kurum hangi ülkeden ve ne konuda proje ortağı bulmak istiyorsa site ana sayfasındaki haritadan arama yapmalı ve kurumların yaptıkları açıklamaları dikkatlice incelemelidir. siteye üye olduktan sonra ‘yeni proje oluştur’ bölümünden form doldurup ortak olmasını istediği kuruma bir teklif mahiyetinde mesaj gönderir. Kurumdan cevap mahiyetinde bir mesaj alır. Veya projeye ortak olabileceğine karar verilen kurumun iletişim adresi veya telefonu vasıtası ile iletişime geçmeli ve detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Projelerine ortak bulmak isteyenler için açılmış olan http://www.etwinning.net sitesi çok önemli kolaylıklar sunmaktadır. 

Site aracılığı ile proje başvuranları projelerine ortak bulabilecekleri gibi, ortak olmak için proje başvuranları da bulunabilir. 

KAYIT OLMA 

Kurumlarımız proje yapmadıkları zaman için bile ortak olmak için olsun http://www.etwinning.net'e kayıtlarını yaptırmalıdırlar. Kayıt olan kurumlarımız ve tüzel kişiliklere sahip bireyler ‘eşalanı’ (twinspace) adında bir platformda projeler hakkında paylaşımda bulunabilir, sorular sorabilir, deneyimlerini paylaşabilirler. Projelerin yapıldığı okullardaki öğrencilerde birer şifre alarak diğer proje ortakları okullardaki öğrencilerle paylaşımda bulunabilirler. 

ULUSAL VE AVRUPA KALİTE ÖDÜLLERİ 

Kurumlarımız yaptıkları projelerle: Ulusal Kalite Etiketi ve Avrupa Kalite Etiketi alabilirler. Bu kalite etiketleri hem bir teşvik edici hem de ileride yapılabilecek projeler için bir referanstır. Proje yapan kurumlarımız yaptıkları projelerle başvurarak bu referans belgesini alabilirler. Üstün başarılar sağlayan proje yönetenlerine yıllık yapılan konferanslarda eTwinning ödülleri verilmektedir.
 

Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.

Yorum:

Yorum Ekle
 

Kilis Milli Eğitim
AR-GE Birimi